5 Mayıs 2015 Salı

VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMALIYIZ.

 SÖZ
             Söz bir insanın başka insana yapmak istediği şeyi yapacağını anlatmaktır. İnsanlar söz verirken onu tutması gerektiğini bilir.
             Verilen söz tutulursa, herkes o insana güvenir ve inanır. Bizler sözümüzü tutmazsak yalancı oluruz. Yalancı olunca da artık kimse bize inanmaz. Söz bir daha seni kırmayacağım derim arkadaşıma, sonra onu üzersem bir daha beni oyununa almaz ve ben yalnız oynamak zorunda kalırım.
             Bizlere herkese tutabileceğimiz sözleri vermeliyiz. Her zamanda sözlerimizi tutmalıyız. Böylece çevremizdeki insanlar bize güvenmelidir.

ÇINAR ÇAPANOĞLU 2 - C

 SÖZ  VERMEK    Söz verdiğimizde karşımızdaki insanın güvenini sarsmamak için vediğimiz sözü mutlaka tutmalıyız.Söz vermek karşımızdaki insanı bize güvendirmektir.                                       Söz verdiğimizde sözümüzü tutmalıyız.Verdiğimiz sözü tutmazsak yalancı oluruz.Yalan söylemek kötü bir şeydir.Onun için yalan söylememeliyiz.söz verirken yapabileceğimiz şeylere söz vermeliyiz.           

        Sözünde duran insanı diğer insanlar daha çok severler,daha çok saygı duyarlar,daha çok güvenirler.    

Ç.Yağız Yiğit   2-C


VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMALIYIZ

                 Söz vermek,bir işin kesin yapılacağını gösterir.Yapamayacağımız şeyler için söz vermemek gerekir.Sözler tutulmak için verilir.

                Örneğin;Hafta sonu babam bizi sinemaya götüreceğine söz verdi.Eğer sözünü tutmazsa ben ve kardeşim çok üzülürüz.Biz de sözümüzü tutmalıyız sevdiklerimizi üzmemek için,güvenlerini kaybetmemek için.
Bazen söz verirken daha esnek cevaplar verirsek zor durumda kalmayabiliriz.Örneğin;yemeğimi bitireceğine söz veriyorum yerine yemeğimi bitirmeye çalışacağım demek bizi zor durumdan kurtarabilir.
Tutamayacağımız sözler vermemek gerekir.Annemiz,babamız,arkadaşımız üzülebilir,küsebilir.söz vermeden önce iyice düşünmek gerekir.gerçekten ben bu sözü tutabilir miyim diye.
                Söz vermek iyi düşünülmediğinde zor iş. Söz verdiğimizde tutmak gerekir.tutabildiğimiz sözler başkalarının gözünde bizi yüceltir.

ZEYNEP BEREN ŞAHİN   2-C


VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTMALIYIZ.
    Hayatımızda herkesle olan ilişkilerimiz önemlidir.Bu ilişkilerimizde güven önemlidir.  
      Bu güveni sağlamakta yaşasıklarımızın    tutarlı olması gerekir.Örneğin;bir arkadaşımızın doğum günü vardı.Ve ben de davetliydim.Gelmek için kendisine söz veriyorum.Eğer gitmezsem ,arkadaşıma verdiğim sözü tutmamış olurum.Arkadaşımın güvenini sarsmış olurum .Çünkü bana güvenerek doğum günü hazırlıkları yapmış olabilir.Gelmeyerek bu hazırlıkları boşa çıkartmış olur , bu da hoş olmaz.                            
Lütfen verdiğimiz sözü tutalım.Kimseyi zor durumda bırakmayalım.

MUSTAFA KEMAL SATIR   2- C


1 yorum:

  1. SÖZ VERMEK ÇOK ÖNEMLİDİR. TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZLER VERMEYELİM.

    YanıtlaSil